Organizacja ślubu poradnik czyli weselne abc co jak, gdzie, kiedy formularz dla nowożeńcow

jak zaplanować ślub? Poradnik

I wreszcie stało się………………… były piękne zaręczyny, pierścionek i kwiaty. Teraz czeka Was wielka próba jaką dla Waszego związku będzie organizacja wesela. To wielkie wyzwanie. Ogrom obowiązków i stres związany z przygotowaniami do tego najważniejszego dnia w Waszym życiu powodują, że łatwo o czymś zapomnieć. Aby nieco Wam ułatwić, postanowiłem przygotować dla Was listę przedślubnych spraw do załatwienia.

Weselne ABC planowanie ślubu krok po kroku

Pamiętajcie, aby zanim zaczniecie przygotowanie Wasze rodziny koniecznie się poznały. Równie ważną sprawą jest ustalenie budżetu weselnego, listy gości, formy ślubu (czyli czy ma być to ślub kościelny cz też cywilny, a możne humanistyczny) które możecie omówić na spotkaniu zapoznawczym. Nie zapomnijcie również, aby zastanowić się nad wyborem świadków (to bardzo ważne, ponieważ na świadkach spoczywa wiele obowiązków, do których należy głównie pomoc jakiej powinni Wam udzielić w trakcie przygotowań do ślubu i podczas wesela)

Jak wybrać datę na ślub?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest oczywiście wybór daty ślubu. Zastanówcie się o jakiej oprawie dla ślubu marzycie, czy będzie to ślub w zimowej scenerii, czy też może uroczystość odbywająca się w pełni lata, kiedy na ogół jest słonecznie i ciepło.

.

sala-na-wesele

.

Kolejną ważną sprawą jest wybór sali weselnej. Pamiętajcie, że niektóre bardziej popularne sale należy zarezerwować z półtora, a nawet dwuletnim wyprzedzeniem. Ważne, aby obejrzeć kilka wytypowanych lokali i porównali ich menu, zapytać o ceny i sposób rozliczania alkoholu, ilość osób z obsługi, jaka będzie Wam przydzielona. Możecie również dowiedzieć się czy dana restauracja oferuje jakieś dodatkowe atrakcje, jak fontanna czekoladowa, pokaz barmański, czy carving (czyli rzeźby wykonane z owoców). Jeżeli już zdecydujecie się na konkretną salę pamiętajcie koniecznie o rezerwacji i podpisaniu umowy oraz o wpłacie zaliczki.

.

poradnik slubny kosciol

.

Równie istotnym aspektem jest wybór kościoła czy Urzędu Stanu Cywilnego. Jest tam do załatwienia sporo formalności i dokumentów, które należy dostarczyć przed ślubem. Przedstawie je teraz w skrócie:

Dokumenty jakie należy przygotować do ślubu konkordatowego:
– Dowody osobiste
– Metryki chrztu
– Zaświadczenie o bierzmowaniu
– Świadectwa nauk religii
– Zaświadczenie z USC o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku

– Potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich i wizyt w poradni
– Zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi (o ile się nie mylę należy je dostarczyć jakiś tydzień czy dwa przed ślubem)
– Zaświadczenia o spowiedzi (możecie oddać w dniu ślubu, bo zwykle przyjęło się, ze druga spowiedź odbywa się dzień przed ślubem)
– Odpis aktu urodzenia pobrany z USC

  • W dniu ślubu dowody osobiste świadków

    Jeśli ślub odbywa się w innej parafii, należy dostarczyć licencje z parafii jednego z państwa młodych oraz zaświadczenie o wygłoszeniu tam zapowiedzi
    W Urzędzie Stanu Cywilnego należy ustalić jakie nazwisko po ślubie przyjmie panna młoda i jakie nazwisko będą nosiły dzieci.

 .

Kiedy już ustalicie termin ślubu, zarezerwujecie salę i załatwicie część formalności związanych z kościołem i urzędem, oznacza to, że najwyższy czas, aby pomyśleć o oprawie muzycznej. Do wyboru oczywiście jest DJ i zespół muzyczny. Możecie również zastanowić się nad wynajęciem wodzireja, który rozbawi gości. Zanim wybierzecie muzyków, na ten ważny dzień doradzam najpierw posłuchać jak dany zespół czy DJ gra na żywo. Nie polecam przesłuchiwania z internetu, ponieważ może się okazać, ze na żywo ich muzyka brzmi zupełnie inaczej. Najlepiej wybrać sprawdzoną kapele, którą już gdzieś słyszeliście, bądź polecają ja znajomi. Kiedy już dokonacie wyboru pamiętajcie koniecznie, aby przy wpłacie zaliczki podpisać umowę, jest to bardzo ważne, ponieważ bez tego “papierka” nie posiadacie żadnego dowodu na rezerwację terminu. Po podpisaniu umowy polecam raz jeszcze spotkać się z zespołem, aby omówić wasze oczekiwanie wobec ich pracy w tym pięknym dniu. Możecie na przykład przekazać im listę piosenek, które chcielibyście usłyszeć na przyjęciu, bądź listę takich których sobie nie życzycie. Podobnie sprawa ma się z formą jaką przybiorą oczepiny oraz zabawy jakie mogą się pojawić, bądź które nie powinny mieć miejsca. Istotną sprawą jest również scenariusz wesela, jaki zaplanowaliście (mam tutaj na myśli ustalenie mniej więcej czasu, kiedy odbędą się oczepiny, o której planujecie tort, czy dodatkowe atrakcje). Równie ważną rzeczą jest zaplanowanie podziękowań dla rodziców(powinniście tutaj zastanowić się nad wyborem piosenki oraz godziny kiedy podziękowania nastąpią). Zapytajcie również muzyków o sprawy związane z dojazdem czy noclegiem (jeżeli wybraliście zespół z odległej miejscowości).

.

Na koniec najważniejsza rzecz do ustalenia z zespołem: PIERWSZY TANIEC. Jest tutaj wiele aspektów, nad którymi powinniście się zastanowić. Do najważniejszych należy fakt czy muzyka będzie grana na żywo czy też będzie odtworzona z nośnika, wybór piosenki, która powinna kojarzyć Wam się z waszymi wspólnymi przeżyciami, bądź po prostu taka którą oboje lubicie. Ważne jest również, abyście dostosowali melodie do waszych zdolnosci tanecznych, ponieważ może okazać się, ze zbyt trudna do zatańczenia piosenka, zamiast pięknie Was zaprezentować, może sprawić ze wypadniecie nie najlepiej. Mozecie oczywiście pokusić się o przedślubny kurs tańca. Tutaj też wiele, zależy od waszych zdolności tanecznych. Jeżeli taniec nie sprawia Wam żadnych problemów wystarczy kilka lekcji, na których instruktor ułoży dla Was choreografię. Jeżeli jednak nie jesteście urodzonymi tancerzami, a chcielibyście pięknie tańczyć na Waszym weselu, lepiej jeżeli zapiszecie się na dłuższy kurs tańca i przynajmniej pół roku wcześniej zabierzecie się za naukę.

.

poradnik_slubny

.

Przechodząc do kolejnych spraw na liście znajdziemy znalezienie fotografa i kamerzysty. W miarę możliwości umówcie się na spotkanie, aby móc na żywo zobaczyć ich prace (które wyglądają inaczej niż na ekranie monitora), oraz po prostu poznać się wzajemnie, wtedy będziecie czuć się swobodniej w ich towarzystwie w dniu ślubu. Można też zasugerować się poleceniem znajomych czy rodziny. Po wyborze odpowiedniej osoby zaczynamy oczywiście od sprawy najważniejszej czyli ZALICZKI I UMOWY. Przed podpisaniem umowy fotograf czy kamerzysta zapoznał Was zapewne z zakresem swoich usług przesyłając ofertę (mam tutaj na myśli godziny ich pracy to znaczy od czego zacznie uwiecznianie Waszej uroczystości, czy rozpocznie od przygotowań, a zakończy na oczepinach, czy też uwieczniona będzie jedynie ceremonia i wesele) Ważną sprawą jest również zaplanowanie sesji plenerowej, czy też jeżeli sobie życzycie sesji narzeczeńskiej. Zapytajcie i koniecznie sprawdźcie w umowie formę i termin odbioru zdjęć/filmu.

Related Posts
Featured
Kasia i Tomek plenerowo
Kasia i Tomek w plenerze . Kilka klatek z niezwykłego miejsca a także niezwykłych ludzi : ) Nie ukrywam, że lubię fotografować w takich miejscach ciekawe wnętrza ale nie znaczy to, że uciekam od zieleni o czym można się przekona ...
Czytaj dalej | Read The Post
Wyróżniony reportaż – a więc czas na autoreklamę : )
Anielski reportaż Raz na jakiś czas nie zaszkodzi się pochwalić : ) szczególnie jeśli dostaje się wyróżnienie od jednego z najlepszych polskich fotoreporterów. To właśnie w konkursie Sony na autorski reportaż pan Tomasz Tomaszews ...
Czytaj dalej | Read The Post
Ceremonia w plenerze Gabriela & Rafał
Gabrysia & Rafał ich ceremonia w plenerze. Tuż pod Częstochową znajdziemy Czarny Las to właśnie to miejsce narzeczeni wymarzyli sobie na swój ślub.      ...
Czytaj dalej | Read The Post